2. Není svíčka jako svíčka.
Angličané rozlišovali běžné a slavnostní svíčky. Běžné obsahovaly živočišné tuky a používali se v domácnostech. Slavnostní svíčky využívala šlechta, používali se při vzácných příležitostech a také sloužily jako dary pro významné osoby. Zatímco běžné svíčky byly vyrobeny z živočišných tuků, slavnostní svíčky se vyráběly z voňavého včelího vosku.
3. Mistr svíčkař za hodinu dokázal vyrobit 1500 svíček.
Joseph Morgan, cínař z anglického Manchesteru, si v roce 1834 patentoval stroj na výrobu svíček, kterým způsobil revoluci v jejich výrobě. Díky této mechanizované výrobě dokázal vyprodukovat asi 1 500 svíček za hodinu. Za 12 hodin dokázal stroj s 5 muži a 3 chlapci vyrobit dvě tuny svíček. To umožnilo, že se svíčky staly snadno dostupnými. Nepřetržitou výrobu tvarovaných svíček umožnila patentovaná technologie, která pomocí válce s pohyblivým pístem svíčky vysouvala ze stroje, když ztuhly.
4. První vonná svíčka byla vyrobena v Indii.
V Indii byly svíčky z živočišných tuků zakázané z náboženských důvodu. Vynalézavost v tomto směru na sebe nenechala dlouho čekat. Indové svíčky vyráběli z odstředěného vosku při vaření skořice. Výsledný produkt měl kromě funkčnosti, také příjemnou skořicovou vůni. Takto vyrobené svíčky se pak používali v chrámech.
5. Svíčkami se zabývala i NASA.
Koncem 90. letech se i NASA v prostorech ISS (International Space Station) zabývala výzkumem svíček. ISS slouží jako výzkumné středisko s mikrogravitací a vesmírným prostředím, ve kterém posádka provádí experimenty z biologie, fyziky, astronomie a jiných oblastí. Stanice umožňuje testovat vesmírné lodě potřebné pro mise na Měsíc a Mars. Cílem experimentů provedených v 90. letech bylo zkoumání plamene svíčky v beztížném stavu. Drobný plamen svíčky ukrývá množství fyzikálních a chemických procesů.
Dnes známe svíčky od výmyslu světa – v různých tvarech, z různých materiálů, různých barev.
Existují ale i svíčky, které pomáhají plnit přání. Pokud se o nich chcete dozvědět víc čtěte zde:
Svíčky přání Astron.