Svíčky mají za sebou dlouhou historii své existence. Od prvních svíček vyráběných v Egyptě či ve starověké Číně uběhlo již několik tisíc let. Bohatou historii dnes střídá pestrost tvarů, materiálů a vůní, ale jejich podstata zůstává stejná. V minulosti byly svíčky hlavním zdrojem světla během temných večerů, zatímco v dnešní době přinášejí radost, pomáhají vytvářet romantickou atmosféru a teplo domova.  Tak jako všechny krásné věci na tomto světě i svíčky mají svá tajemství, o kterých jste jistě nevěděli.

Dnes Vám jich několik prozradíme:

1. Svíčky se vyráběly z ryb, ale také z odpadu z kuchyně.

Pestrost materiálů, ze kterých se svíčky vyráběly, měla hranice jedině ve vynalézavosti lidského ducha.
Již v prvním století našeho letopočtu původní obyvatelé severozápadního Pacifiku používali jako zdroj osvětlení olej z Eulachonu. Eulachón, nazývaný také candlefish (svíčková ryba), je malá oceánská ryba, která se vyskytuje podél tichomořského pobřeží od Severní Ameriky po Aljašku. Jednoduchá svíčka se vyráběla tak, že se sušená ryba nalepila na rozeklaný kus dřeva a pak se zapálila.
V Anglii a ve Francii se ve středověku svíčky lily z tuků „ušetřených“ z kuchyně. V tomto období vznikaly cechy svíčkařů, jejichž úkolem bylo chodit od domu k domu a sbírat tuky. Z nich se následně vyráběly svíčky. Použité živočišní tuky se tímhle recyklovaly a rodinám pak přinášely světlo.

2. Není svíčka jako svíčka.

Angličané rozlišovali běžné a slavnostní svíčky. Běžné obsahovaly živočišné tuky a používali se v domácnostech. Slavnostní svíčky využívala šlechta, používali se při vzácných příležitostech a také sloužily jako dary pro významné osoby. Zatímco běžné svíčky byly vyrobeny z živočišných tuků, slavnostní svíčky se vyráběly z voňavého včelího vosku.

3. Mistr svíčkař za hodinu dokázal vyrobit 1500 svíček.

Joseph Morgan, cínař z anglického Manchesteru, si v roce 1834 patentoval stroj na výrobu svíček, kterým způsobil revoluci v jejich výrobě. Díky této mechanizované výrobě dokázal vyprodukovat asi 1 500 svíček za hodinu. Za 12 hodin dokázal stroj s 5 muži a 3 chlapci vyrobit dvě tuny svíček. To umožnilo, že se svíčky staly snadno dostupnými. Nepřetržitou výrobu tvarovaných svíček umožnila patentovaná technologie, která pomocí válce s pohyblivým pístem svíčky vysouvala ze stroje, když ztuhly.

4. První vonná svíčka byla vyrobena v Indii.

V Indii byly svíčky z živočišných tuků zakázané z náboženských důvodu. Vynalézavost v tomto směru na sebe nenechala dlouho čekat. Indové svíčky vyráběli z odstředěného vosku při vaření skořice. Výsledný produkt měl kromě funkčnosti, také příjemnou skořicovou vůni. Takto vyrobené svíčky se pak používali v chrámech.

5. Svíčkami se zabývala i NASA.

Koncem 90. letech se i NASA v prostorech ISS (International Space Station) zabývala výzkumem svíček. ISS slouží jako výzkumné středisko s mikrogravitací a vesmírným prostředím, ve kterém posádka provádí experimenty z biologie, fyziky, astronomie a jiných oblastí. Stanice umožňuje testovat vesmírné lodě potřebné pro mise na Měsíc a Mars. Cílem experimentů provedených v 90. letech bylo zkoumání plamene svíčky v beztížném stavu. Drobný plamen svíčky ukrývá množství fyzikálních a chemických procesů.
Dnes známe svíčky od výmyslu světa – v různých tvarech, z různých materiálů, různých barev.
Existují ale i svíčky, které pomáhají plnit přání. Pokud se o nich chcete dozvědět víc čtěte zde: Svíčky přání Astron.

Napsat komentář