Včelí vosk používali lidé odjakživa pro jeho vlastnosti a dostupnost. Sloužil jim k různým potřebám. Jeho využití sahá daleko do minulosti. Jaká je historie tohoto včelího zázraku a k čemu se používá dnes? Čtěte a dozvíte se více.

Historie včelího vosku

Včelí vosk vzniká díky metabolické přeměně pylu a medu v těle včel. Je důležitou součástí života včel, které z vosku staví své plástve. Výhody tohoto včelího produktu objevily také starověké civilizace, které jej začaly využívat jako hodnotný zdroj s všestranným využitím.

Včelí vosk se využíval již ve starověkém Egyptě. Egypťané včelí vosk používali pro různé účely – od výroby kosmetiky, přes výrobu svíček, až po konzervací textů, které byly napsány na papyrus. Využívali jeho léčivé účinky při výrobě léčivých mastí, kosmetiky, ale také na balzamování. Vosk se objevuje i na nejstarších malbách starých Egypťanů.

Hodnota včel byla vždy vnímána velmi vysoko. V Egyptě měly včely a jejich vosk hodnotu království. Dokonce se včela stala symbolem Krále Dolního Egyptu.

Různé kultury využívaly včelí vosk pro různé účely. Čínské kultury bronzového věku již v roce 500 p.n.l. používaly včelí vosk v technice ztraceného vosku (jedná se o metodu odlévání, říká se jí tak proto, protože forma se po odlití zničí). V antickém Římě byl včelí vosk zase využíván jako platidlo.

Svíčky ze včelího vosku

Jak vzniká včelí vosk?

Včelí vosk hraje mezi vosky významnou roli. Je důležitým produktem včel dělnic, který slouží k výstavbě včelího díla a je také nenahraditelný pro farmaceutický a jiný průmysl. Vzniká důsledkem metabolické přeměny pylu a medu v těle dělnic. Mladé dělnice včelí vosk vyrábějí ze snědeného pylu z květin. Nejvyšší aktivitu v produkci vosku vyvíjejí včely mezi 12. a 18. dnem svého života, v období, kdy jsou označovány jako stavitelky. Vosk se získává hlavně při obnově včelího díla.

Včelí vosk je vylučovacím produktem mladých včel, které jej využívají k tvorbě voskových plástů. Žlutou barvu získávají z olejů, které pocházejí z pylu a propolisu. Včelí vosk vyrábějí ve svém břiše pomocí speciální žlázy. Ta přeměňuje cukr z medu na vosk a ukládá jej do břicha. Vědecké studie ukazují, že vosk obsahuje asi tři sta užitečných složek.

Využití včelího vosku

Včelí vosk je i dnes součástí kosmetického i farmaceutického průmyslu. Používá se v medicíně i potravinářství. Má hydratační, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Také obsahuje mnoho vitamínu A, je zdrojem minerálů, proteinů a přírodních barviv flavonoidů. Obsahuje také částice, díky kterým je svíčka ze včelího vosku nejlepší volbou pro domácnost. Posiluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh, zmírňuje zánět kloubů, vyživuje a omlazuje pokožku, podporuje hojení ran, čistí zubní sklovinu, ale také podporuje chuť k jídlu.

Svíčky ze včelího vosku a hoření svíček

Svíčky ze včelího vosku mají díky svému přírodnímu složení mnoho „vylepšených“ vlastností. Kromě toho, že jsou přírodní a ekologické, na rozdíl od jiných technicky vyráběných svíček se syntetickými přísadami, nejsou toxické. Provoní a pročistí vzduch ve vaší domácnosti.

Propolis, který je ve vosku obsažen, obecně příznivě působí na dýchací cesty. Zapálením takové svíčky ze své domácnosti odstraníte prach, bakterie i alergeny.

Jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky. Svíčka ze včelího vosku není škodlivá. Při hoření pohlcuje nepříjemné pachy a váš domov provoní medovou vůní. Včelí vosk je vzácná přírodní látka se zklidňující vůní. Svíčka z něj vyrobená je nejen pěkným dekoračním předmětem, ale současně i léčivým doplňkem.

Svíčky ze včeliho vosku

O důležitosti včel – Včely jsou darem přírody, darem pro lidi

Včely jsou jedinečná stvoření. Během svého života nikdy nepoškodí žádnou rostlinu a nezabijí žádné stvoření pro své živobytí. Nepracují pro sebe, ale pro rostlinu a člověka.

Když zemře poslední včela, lidstvu nezůstávají více než čtyři roky života. Známá Einsteinova slova nás nutí zamyslet se. Dokud budou žít včely, budou kvést rostliny a lidstvo hlady nevymře. Vyhynutím včel by došlo k poklesu biologické rozmanitosti, a také k narušení ekosystému a potravinového řetězce. Ohrozilo by to existenci člověka. Včely jsou vystaveny novým chorobám a škůdcům. Životní prostředí včel se zmenšuje v důsledku stále rostoucí celosvětové lidské populace. Jejich přežití a rozvoj je také ohrožen změnou klimatu.

Voskový pergamen, jako součást „Svíčky přání“

Včely jsou až neuvěřitelně multifunkční. Opylují rostliny, sbírají nektar, produkují propolis, med, vosk, nebo stavějí plástve. Díky nim se svět zlepšuje, sílí a roste. Proto součástí našich svíček přání Astron je také ručně vyrobený voskový pergamen z čistého včelího vosku. Včelí vosk je několikrát čištěn a lisován pro dosažení nejlepšího výsledného efektu.

Proč je světlý nebo tmavý? Nový včelí vosk je světle žluté barvy hlavně kvůli přítomnosti pylu, ale časem ztmavne na zlatožlutou barvu. Včelí vosk se změní na hnědý kontaktem se včelami a propolisem. Do vosku se pylovými zrny, které tvoří potravu včel, dostávají další barviva. Silně vosk barví pyl ze slunečnice, máku a pampelišky. Tyto vosky mívají jasně žlutou barvu. Barva včelího vosku velmi závisí na oblasti, kde včelstvo žije.

pergamen ze včeliho vosku

Chcete-li si vyzkoušet sílu vosku na vlastní “kůži” vyzkoušejte Svíčku přání.

 

Napsat komentář